Samsung 55" OLED | QA55S85FAESMM | Smart TV Price in Pakistan on Installment
No products in cart
Samsung 55" OLED | QA55S85FAESMM | Smart TV Price in Pakistan on Installments
Specifications & Features
Installment Plan
Latest Price
Why Buy from Us
What is the price of Samsung 55" OLED | QA55S85FAESMM | Smart TV?
What is the installment plan?
What are the specifications?
Samsung 55" OLED | QA55S85FAESMM | Smart TV
Buy Samsung 55" OLED | QA55S85FAESMM | Smart TV in easy monthly installments in Karachi. Low Down-Payment and Great Performance at low monthly installment payments. Choose your installment plan at the best price in Pakistan now!
Sold And Delivered By
Select Your Installment Plan
Categories:LED TV, Samsung
Specifications:
Overview
Product Category
OLED
Display
55"
Product Category
OLED
Display
Screen Size
55"
Resolution
4K (3,840 x 2,160)
Native Refresh Rate
100Hz
Anti Reflection
Yes
Video
Picture Engine
NQ4 AI Gen2 Processor
HDR (High Dynamic Range)
OLED HDR
HDR 10+
Yes (ADAPTIVE/ GAMING)
Contrast
Self-illuminating pixels
Viewing Angle
Ultra Viewing Angle
Contrast Enhancer
Real Depth Enhancer
Motion Technology
Motion Xcelerator 120Hz
Smart Calibration
Basic
Picture Upscale
4K AI Upscaling
HDR Brightness Optimiser
Yes
Filmmaker Mode
Colour Booster
Color Booster Pro
AI HDR Remastering
Auto HDR Remastering
EyeComfort Mode
Audio
Dolby Atmos
Object Tracking Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
20W
Speaker Type
2CH
Active Voice Amplifier
Yes (Active Voice Amplifier Pro)
Adaptive Sound
Yes (Adaptive Sound Pro)
360 Audio
Smart Service
Operating System
Tizen™ Smart TV
Bixby
Far-Field Voice Interaction
Built-in Voice Assistant
Alexa
Samsung TV Plus
Works with AI Speaker
Alexa, Google Assistant
Web Browser
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote
Smart Feature
Multi Device Experience
TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Multi-View
upto 2 videos
Ambient Mode
Apple AirPlay 2
Daily+
Storage Share
Karaoke Mic
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Dynamic Black EQ
VRR
Surround Sound
Ultra Wide Game View
MiniMap Zoom
Hue Sync
FreeSync
FreeSync Premium
HGiG
Gaming Hub
Yes (KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES, MX, AU)
AI Auto Game Mode
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T(T2 Ready)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.3
TV Key
Connectivity
HDMI
4
HDMI Maximum Input Rate
4K 120Hz (for HDMI 1/2/3/4)
USB
2 x USB-A
Ethernet (LAN)
1
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
HDMI Audio Return Channel
eARC
Wi-Fi
Yes (Wi-Fi 5)
Bluetooth
Yes(5.3)
Anynet+ (HDMI-CEC)
Design
Design
Contour
Bezel Type
4 Bezel-less
Front Colour
GRAPHITE BLACK
Stand Type
SIMPLE LINEAR
Stand Colour
BLACK
Additional Feature
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
Accessibility
Voice Guide
Low Vision Support
Hearing Impaired Support
Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
Motor Impaired Support
Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
Power & Eco Solution
Power Supply
AC220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption (Max)
265 W
Power Consumption (Stand-by)
0.5 W
Power Consumption (Typical)
104.0 W
Yearly Power Consumption (EU standard)
383 kWh
Eco Sensor
Auto Power Saving
Energy Efficiency Class
4
Auto Power Off
Dimension
Package Size (WxHxD)
1383.0 x 832.0 x 147.0 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1225.7 x 764.4 x 235.3 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1225.7 x 705.6 x 33.9 mm
Stand (Basic) (WxD)
896.9 x 235.3 mm
Stand (Minimum) (WxD)
259.5 x 235.3 mm
VESA Spec
300 x 200 mm