Haier 55" | QLED Google TV | 55S80EUX Price in Pakistan on Installment
No products in cart
Haier 55" | QLED Google TV | 55S80EUX Price in Pakistan on Installments
Specifications & Features
Installment Plan
Latest Price
Why Buy from Us
What is the price of Haier 55" | QLED Google TV | 55S80EUX?
What is the installment plan?
What are the specifications?
Haier 55" | QLED Google TV | 55S80EUX
Buy Haier 55" | QLED Google TV | 55S80EUX on easy monthly installments. Low Down-Payment with Company Warranty and FREE & Fast Delivery. Choose your installment plan at the best price in Pakistan now.
Sold And Delivered By
Select Your Installment Plan
Categories:LED TV, Haier
General
Screen Size: 55"
Type: QLED
System of Digital TV (VIDEO/AUDIO): ATV/DVB-T/C/T2,DVB-S/S2
System of Analog TV(VIDEO/AUDIO): PAL/SECAM
Smart TV: Google TV
Panel
Aspect Ratio: 16:9
Resolutions: 3840*2160
Refresh Rate: 120Hz
Contrast: 5000:1
Brightness(cd/m2): 320 nits(min)
Response Time: 6.5ms(typ)
Color Depth: 1 Billions
Viewable Angle(H/V): Full View
Video
Dolby Vision: No
Resolution: 3840*2160
Picture Modes: User、Standard、Vivid、Sport、Movie、Game、Energy Saving
Digital Noise Reduction: YES
Audio
Dolby Atmos: No
Audio Mode: User、Standard、Night、Sports、Movie、Music、News
Audio Output Power: 8W*2 (THD<10%)@6ohm electrical/ 10W*2 Speaker
Sound balance: YES
Mute: YES
DBX-TV: YES
Dolby Digital Decoding: NO
Input
HDMI: (4) HDMI ARC (1 )2.1
USB: 2(USB 2.0)
RF Input: YES
Composite Input: YES
Headphone: YES
Wireless Wifi Access: YES
Ethernet LAN: YES
Functions
CPU: ARM Advanced Multi-Core Cortex CA55
Graphics: ARM Advanced Multi-Core Mali G52
RAM: 2G Byte DDR3
ROM: 32G Byte Flash
System: Google TV
Applications-Netflix: YES
Applications-Youtube: YES
Applications-Google Play: Yes
Hands Free Vice Control: Yes
Haismart: Yes
Amazon Prime Video: Yes
Local Multimedia(Movie/photo/Music): Yes
HDR: Yes
Shopping Mode: Yes
Wide Mode: Automatic、Super zoom、4:3、Movie expand 14:9、Movie expand 16:9、Full、Unscaled
Multi-Energy Modes: Yes
Color temperature: Cool , Warm , Normal
Chromecast: Yes
APP Store/Browser: Yes
Auto-Timer on/off: Yes
Bluetooth Remote: Yes
Structure
Voltage Range: 100-240V 50/60Hz
Net Dimension(Without Stand): 1226*82.7*709.4mm
Net Dimension(With Stand): 1226*277.2*758.4mm
Packaging Dimension: 1250*128*760mm
Gross Weight: 1350*128*830mm