Samsung 65" The Frame 4K | QA65LS03FAUSMM | Smart TV Price in Pakistan on Installment
No products in cart
Samsung 65" The Frame 4K | QA65LS03FAUSMM | Smart TV Price in Pakistan on Installments
Specifications & Features
Installment Plan
Latest Price
Why Buy from Us
What is the price of Samsung 65" The Frame 4K | QA65LS03FAUSMM | Smart TV?
What is the installment plan?
What are the specifications?
Samsung 65" The Frame 4K | QA65LS03FAUSMM | Smart TV
Buy Samsung 65" The Frame 4K | QA65LS03FAUSMM | Smart TV in easy monthly installments in Karachi. Low Down-Payment and Great Performance at low monthly installment payments. Choose your installment plan at the best price in Pakistan now!
Sold And Delivered By
Select Your Installment Plan
Categories:LED TV, Samsung
Specifications
Expand all
Overview
Product Category
QLED
Display
65"
Product Category
QLED
Display
Screen Size
65"
Native Refresh Rate
100Hz (Up to 144Hz)
Resolution
4K (3,840 x 2,160)
Anti Reflection
Matte Display
Video
Picture Engine
NQ4 AI Gen2 Processor
HDR (High Dynamic Range)
Quantum HDR
HDR 10+
Yes (ADAPTIVE/ GAMING)
Picture Upscale
4K AI Upscaling
Contrast
Dual LED
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
Micro Dimming
Supreme UHD Dimming
Contrast Enhancer
Real Depth Enhancer
Smart Calibration
Basic
Filmmaker Mode
Yes
HDR Brightness Optimiser
Yes
Colour Booster
Color Booster Pro
AI HDR Remastering
Auto HDR Remastering
EyeComfort Mode
Audio
Dolby Atmos
Object Tracking Sound
OTS
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
40W
Speaker Type
2.0.2CH
Adaptive Sound
Yes (Adaptive Sound Pro)
360 Audio
Smart Service
Operating System
Tizen™ Smart TV
Bixby
Built-in Voice Assistant
Alexa
Samsung TV Plus
Web Browser
Works with AI Speaker
Alexa, Google Assistant
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote
Smart Feature
Multi Device Experience
TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Multi-View
upto 2 videos
Ambient Mode
Yes (In Art Mode)
Apple AirPlay 2
Daily+
Storage Share
Generative Wallpaper
Karaoke Mic
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
Game Motion Plus
Dynamic Black EQ
VRR
Surround Sound
Ultra Wide Game View
MiniMap Zoom
FreeSync
FreeSync Premium
Hue Sync
HGiG
Gaming Hub
Yes (KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES, MX, AU)
AI Auto Game Mode
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
DVB-T(T2 Ready)
Analog Tuner
Data Broadcasting
HbbTV 2.0.4
Connectivity
HDMI
4
USB
2 x USB-A, 1 x USB-C
HDMI Maximum Input Rate
4K 144Hz (for HDMI 4)
Ethernet (LAN)
1
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input)
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Ex-Link ( RS-232C )
Wi-Fi
Yes (Wi-Fi 5)
Bluetooth
Yes (BT5.3)
Anynet+ (HDMI-CEC)
HDMI Audio Return Channel
eARC
One Connect Box
One Connect (Y24 4K)
Design
Design
Frame Design
Bezel Type
VNB
Front Colour
BLACK
Stand Type
SIMPLE
Stand Colour
BLACK
Additional Feature
Motion Detection
Art Store
Embeded POP
EPG
Extended PVR
IP Control
OSD Language
Local Languages
Accessibility
Voice Guide
Low Vision Support
Hearing Impaired Support
Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
Motor Impaired Support
Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
Power & Eco Solution
Eco Sensor
Power Supply
AC220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption (Max)
215 W
Energy Efficiency Class
4
Power Consumption (Stand-by)
0.5 W
Power Consumption (Typical)
153.0 W
Yearly Power Consumption (EU standard)
562 kWh
Auto Power Off
Auto Power Saving
Dimension
Package Size (WxHxD)
1614 x 950 x 191 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1456.8 x 868.9 x 260.9 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1456.8 x 831.9 x 24.9 mm
Stand (Basic) (WxD)
1076.8 x 260.9 mm
VESA Spec
400 x 300 mm